Jag föreläser på Utefest 2017

2017-07-16

:

Jag är otroligt glad att kunna meddela att jag kommer föreläsa om Pacific Crest Trail på festivalen Utefest i Höga kusten i höst! Dessutom kommer jag att ha med mig min utställning med bilder från leden!

Festivalen äger rum 8-10 september och är, som arrangören själv utrycker det ”en mötesplats för både nybörjare och elit. På festivalen blandar vi föreläsningar med aktiviteter med inriktning på friluftsliv. Dagarna fylls med klättring, paddling, trailrunning, yoga, fotokurser och mycket mer. På kvällarna tittar vi på bilder och lyssnar till Sveriges främsta äventyrare, vi lyssnar till skön musik och bara njuter av naturen tillsammans.”

 

 

Jag var där för två år sen och tyckte det var superkul! Är väldigt stolt över att i år få vara en del av detta fantastiska event! Ännu är det inte klart vilken av kvällarna jag kommer föreläsa, men mer info om festivalen och biljetter hittar du här: utefest.se och på festivalens Facebook: https://www.facebook.com/utefest 

Från Utefest’s hemsida:

”Linda Åkerberg är frilansfotografen som våren 2016 lämnade det trygga livet i Stockholm och begav sig till USA för att följa sin dröm att vandra den dryga 420 mil långa vandringsleden Pacific Crest Trail. Nu kommer hon till Utefest för att dela med sig av sin berättelse från den 175 dagar långa vandringen genom vildmarken men också för att prata om vikten av att utmana sina rädslor. Med sig har hon även sin utställning med bilder från leden där magnifika landskap blandas med porträtt av de människor hon mött under sin långa vandring.”

 

 

 

Vill du tipsa en vän? Dela gärna via: 

Vill du veta mer?

Kolla gärna in våra resor, event & kurser

Om Wilderness Stories

Wilderness Stories är en sida skapad av mig, Linda Åkerberg. Med ena foten i friluftslivet och den andra i det holistiska och med en bakgrund som professionell äventyrare, har jag sedan 2016 inspirerat, utbildat och väglett både privatpersoner och företag till att växa med naturen som utgångspunkt.

Sidan är för dig som vill fördjupa dina kunskaper om naturen. Jag anordnar också  exklusiva retreats, vandringsresor, event och kurser – för såväl privatpersoner som företag.

Utvalda inlägg

Juligt te med glöggkryddor

Söker du efter ett nyttigare alternativ på glögg utan socker, eller vill du göra en riktigt julig dryck att värma dig med ute på vandringen? Här kommer ett tips på ett juligt te på kryddor.

Läs mer »