Pacific Crest Trail 2016

2016-02-29

:

Mina damer och herrar. Den här dagen är lite speciell för mig. Om exakt en månad lämnar jag Sverige för att tillbringa ett halvår i USA där jag ska vandra the Pacific Crest Trail!

 

Pacific Crest Trail markering och stig

 

Pacific Crest Trail är en långdistansled som går genom västra USA, från den mexikanska gränsen i söder upp till den kanadensiska i norr. Den totala stäckan är ca 430 mil och tar ca 5-6 månader att genomföra.  Namnet kan direktöversättas till ungefär “Stillhavs-bergskams-leden” och går med andra ord längs de bergskedjor som ligger ca 20 mil inåt landet från västkusten.

Självklart kommer du kunna följa med mig på min vandring här på bloggen och redan nu kommer bloggen till stor del börja handla om denna och de förberedelser jag går igenom. Jag har även lagt upp en separat flik uppe i menyraden, Pacific Crest Trail, där ni finner lite olika fakta om min leden och min vistelse där! (Rättelse 2017-08-23: Denna sida finns inte längre kvar. Du kan istället läsa om vandringen och hitta alla blogginlägg från den här.)

 

Dela:

2 reaktioner på ”Pacific Crest Trail 2016

  1. Jag ser fram emot att följa både dina förberedelser och din resa! Även jag har en dröm att göra detta, så det är kul att se att det går att genomföra.

    1. Vad kul att höra! Det kommer snart upp en post med lite olika tips på länkar m.m. där man kan göra sin egen research också! Hoppas den kommer till nytta! 🙂 Är det något du undrar så hör bara av dig!

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.

Alla inlägg

Stories

Kom igång

Sverige

Wilderness Stories

Följ med mig på Mindfullness & Yogavandring, Abisko - Nikkaluokta 25 juli - 1 aug 2025!

”Den största resan är resan inåt” – så lyder ett av citaten från Dag Hammarskjölds bok Vägmärken. Och om du är sugen på att göra en inre resa i sällskap med likasinnade i storslagen natur, om du behöver du en paus från vardagens krav och måsten – då tycker jag du ska följa med på denna fjällvandringsresa där vi också fokuserar på just den inre resan!

Under sju dagar vandrar vi längs den norra delen av Kungsleden som också heter Dag Hammarsköldsleden och varvar med yoga och meditation. Vi startar i Abisko och tar oss därefter 12-16 km per dag mot Nikkaluokta. Sista dagen bor vi på Kebnekaises fjällstation där vi också avnjuter en middag tillsammans. Vi bor i fjällstugor och kan därför röra oss med lätt dagspackning. Du behöver inte ha någon tidigare erfarenhet av fjällvandring utan vi anpassar vandringen efter gruppen. Inför resan har vi ett digitalt möte där vi går igenom hur du kan förbereda dig på bästa sätt, hur du kan träna inför turen och vad du behöver ha med dig. 

Fjälledare för turen är Linda Åkerberg. Yogainstruktör är Olivia Portnoff-Klatzkow

Resan arrangeras genom Topo Travel AB